Naprawy powypadkowe bemowo zatrudnia najlepszych blacharzy bemowo i lakierników bemowo

MLP SERWIS© 2021

MLP SERWIS

UL. POZNAŃSKA 4

05-850 MORY

TEL. 534 045 623

 

Można płacić kartą VISA w MLP Serwis Warszawa Mory Bezgotówkowa likwidacja szkód warszawa
W MLP Serwis zapłacisz kartą Master Card np. za pomoc drogowa 24h Warszawa
Płatności elektroniczne możesz zrealizować przez PayPal. pomoc drogowa Warszawa

JUŻ DZIŚ UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W SERWISIE

Logo firmy MLP Serwis Warszawa Mory

Czy wciąż warto ściągnąć auto z USA?

Kupienie uszkodzonego auta z USA to jedna z dróg nabycia w "miarę świeżego" auta za rozsądne pieniądze. Auta najczęściej kupowane były do użytku prywatnego, choć pewne grono ludzi zrobiło z tego świetny interes. Auta były w Polsce naprawiane, a następnie wystawiane w popularnych portalach aukcyjnych. Ogromnym plusem takich ofert była/jest atrakcyjna cena i oczywiście pewna historia np. Carfax. Na przestrzeni lat nic w tej kategorii się nie zmieniło, choć światowa koniunktura nieco przystopowała, waluty wariują, inflacja w Polsce szaleje. Czy wciąż jest tak kolorowo jak kiedyś?

Każdy kto sprowadza auto ze stanów musi wiedzieć, że jego koszty będą liczone w dolarach, euro oraz polskich złotówkach. W dolarach taki klient zapłaci za sam pojazd, za prowizję domu aukcyjnego, za koszty związane z formalnościami prawnymi, za transport po stanach oraz fracht morski do Europy. W euro natomiast liczone będzie cło i wszystkie koszty około celne, w tym parking auta jeśli zajdzie taka potrzeba. Rachunek w polskiej walucie będzie wystawiony za transport do polski, akcyzę, tłumaczenie dokumentów i procedurę akcyzową z opinią rzeczoznawcy. Dzisiejszy kurs dolara to blisko 4,45zł, za euro trzeba zapłacić 4,68. Zakładając, że klient wylicytował auto za 10 tyś $, to na przestrzeni ostatniego roku do każdego dolara musi dopłacić lekko ponad 0,4zł. W perspektywie 2 lat, jest to już 0,75zł. Oznacza to mniej więcej tyle, że na samej operacji kupna auta, klient już musi dopłacić blisko 7500zł w stosunku do tego co było równo 2 lata temu.  Wzrost kosztów wynikających ze zmiany wartości waluty to niespełna 18%. Nie wchodząc w dalsze matematyczne zagadki, przyjąć można że wszystko co liczone będzie w obcej walucie poszło do góry o blisko 20% na przestrzeni ostatnich 2 lat. Tu na miejscu również nie będzie kolorowo. Szalejąca inflacja sprawiła, że koszt roboczogodziny przez ostatni rok urósł o blisko 50%. Cena części i materiałów również. Ta sama naprawa auta, która w 2021 roku kosztowała 20 tyś zł, dziś będzie kosztowała ponad 30 tyś zł. W tym momencie warto zadać sobie pytanie: czy wciąż warto ściągnąć auto ze stanów? 

Odpowiedz jak zawsze jest niejednoznaczna. Ogromnym plusem aut produkowanych na amerykę jest fakt, że te same auta występują tam w innych konfiguracjach i lepszych wyposażeniach, często niedostępnych na naszym rodzimym rynku. Drugim plusem jest sprawdzony przebieg i pewna historia, dzięki raportom np. z Carfax. Zatem jeśli szukamy auta wyłącznie dla siebie, oczekujemy niewielkiego przebiegu i dobrego wyposażenia, to mimo wyższych kosztów po drodze, jest to dobry ruch. 

Jeśli natomiast nastawiamy się na dobry interes i czysty zysk, to chyba trzeba temat przełożyć na inny termin. Wysokie koszty naprawy i mniejsze zainteresowanie rynku autami z USA sprawiają, że na długo zamrozimy nasze środki bez gwarancji zysku.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że na popularnych Coparcie trafimy na okazję, a licytowane przez nas auto nie będzie cieszyło się popularnością i finalna kwota będzie poniżej zakładanej, jednak zawsze zostaje jeszcze sprzedaż, która może okazać się problemem. 

Naszym zdaniem: warto być cierpliwym i poczekać chwilę na swój wymarzony samochód. Odrobina cierpliwości może sprawić, że zaoszczędzimy dużo pieniędzy i dużo nerwów. 

 

MLP SERWIS

Auto z USA
03 grudnia 2022

BLOG