Czy wciąż warto ściągnąć auto z USA?

Auto z USA

Kupienie uszkodzonego auta z USA to jedna z...

dróg nabycia w "miarę świeżego" auta za rozsądne pieniądze. Auta najczęściej kupowane były do użytku prywatnego, choć pewne grono ludzi zrobiło z tego świetny interes. Auta były w Polsce naprawiane, a następnie wystawiane w popularnych portalach aukcyjnych. Ogromnym plusem takich ofert była/jest atrakcyjna cena i oczywiście pewna historia np. Carfax. Na przestrzeni lat nic w tej kategorii się nie zmieniło, choć światowa koniunktura nieco przystopowała, waluty wariują, inflacja w Polsce szaleje. Czy wciąż jest tak kolorowo jak kiedyś? Każdy kto sprowadza auto ze stanów musi wiedzieć, że jego koszty będą liczone w dolarach, euro oraz polskich złotówkach. W dolarach taki klient zapłaci za sam pojazd, za prowizję domu aukcyjnego, za koszty związane z formalnościami prawnymi, za transport po stanach oraz fracht morski do Europy. W euro natomiast liczone będzie cło i wszystkie koszty około celne, w tym parking auta jeśli zajdzie taka potrzeba. Rachunek w polskiej walucie będzie wystawiony za transport do polski, akcyzę, tłumaczenie dokumentów i procedurę akcyzową z opinią rzeczoznawcy. Dzisiejszy kurs dolara to blisko 4,45zł, za euro trzeba zapłacić 4,68. Zakładając, że klient wylicytował auto za 10 tyś $, to na przestrzeni ostatniego roku do każdego dolara musi dopłacić lekko ponad 0,4zł. W perspektywie 2 lat, jest to już 0,75zł. Oznacza to mniej więcej tyle, że na samej operacji kupna auta, klient już musi dopłacić blisko 7500zł w stosunku do tego co było równo 2 lata temu. Wzrost kosztów wynikających ze zmiany wartości waluty to niespełna 18%. Nie wchodząc w dalsze matematyczne zagadki, przyjąć można że wszystko co liczone będzie w obcej walucie poszło do góry o blisko 20% na przestrzeni ostatnich 2 lat. Tu na miejscu również nie będzie kolorowo. Szalejąca inflacja sprawiła, że koszt roboczogodziny przez ostatni rok urósł o blisko 50%. Cena części i materiałów również. Ta sama naprawa auta, która w 2021 roku kosztowała 20 tyś zł, dziś będzie kosztowała ponad 30 tyś zł. W tym momencie warto zadać sobie pytanie: czy wciąż warto ściągnąć auto ze stanów?

Przeczytaj nasze inne artykuły

08 lutego 2024
Akcja serwisowa lub akcja przywoławcza, tak najczęściej...
06 lutego 2024
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad olejem w Twoim aucie?
02 lutego 2024
W połowie 2023 roku dostaliśmy maila od naszego klienta, który...
03 grudnia 2022

Odpowiedz jak zawsze jest niejednoznaczna. Ogromnym plusem aut produkowanych na amerykę jest fakt, że te same auta występują tam w innych konfiguracjach i lepszych wyposażeniach, często niedostępnych na naszym rodzimym rynku. Drugim plusem jest sprawdzony przebieg i pewna historia, dzięki raportom np. z Carfax. Zatem jeśli szukamy auta wyłącznie dla siebie, oczekujemy niewielkiego przebiegu i dobrego wyposażenia, to mimo wyższych kosztów po drodze, jest to dobry ruch. 

Jeśli natomiast nastawiamy się na dobry interes i czysty zysk, to chyba trzeba temat przełożyć na inny termin. Wysokie koszty naprawy i mniejsze zainteresowanie rynku autami z USA sprawiają, że na długo zamrozimy nasze środki bez gwarancji zysku.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że na popularnych Coparcie trafimy na okazję, a licytowane przez nas auto nie będzie cieszyło się popularnością i finalna kwota będzie poniżej zakładanej, jednak zawsze zostaje jeszcze sprzedaż, która może okazać się problemem. 

Naszym zdaniem: warto być cierpliwym i poczekać chwilę na swój wymarzony samochód. Odrobina cierpliwości może sprawić, że zaoszczędzimy dużo pieniędzy i dużo nerwów. 

 

MLP SERWIS

Logo firmy MLP Serwis Warszawa Mory
Płatności elektroniczne możesz zrealizować przez PayPal. pomoc drogowa Warszawa
W MLP Serwis zapłacisz kartą Master Card np. za pomoc drogowa 24h Warszawa
Można płacić kartą VISA w MLP Serwis Warszawa Mory Bezgotówkowa likwidacja szkód warszawa

MLP SERWIS

UL. POZNAŃSKA 4

05-850 MORY

TEL. 534 045 623

 

MLP SERWIS© 2021

Naprawy powypadkowe bemowo zatrudnia najlepszych blacharzy bemowo i lakierników bemowo