Co to jest akcja serwisowa w samochodzie?

Akcja serwisowa lub akcja przywoławcza, tak najczęściej...

nazywa się proces, który polega na przeprowadzeniu przez ASO, pewnych operacji lub czynności w aucie, aby uniknąć nieprzewidzianej awarii spowodowanej wadą fabryczną. Akcja serwisowa dotyczy aut już sprzedanych, które poruszają się po ulicach. Historia motoryzacji pokazuje, że taka akcja może dotyczyć nawet nieco starszych aut, ale w których wykryta została usterką zagrażająca życiu lub bezpieczeństwu. Kampania serwisowa może mieć różny charakter. Czasem jest to aktualizacja oprogramowania, czasem wymiana elementu układu chłodniczego, zdarzają się również wymiany jakiegoś elementu bezpieczeństwa. W przypadku aut bardzo młodych, kierowca o samej akcji serwisowej najczęściej dowiaduje się przy przeglądzie okresowym, bez szczególnego zainteresowania. Kiedy akcja serwisowa jest nieco bardziej poważna, właściciel auta otrzymuje taką informację w formie listu lub nawet telefonu, aby niezwłocznie udać się do serwisu.

Akcja przywoławcza może mieć charakter lokalny lub nawet ogólnoświatowy. Może dotyczyć danego silnika lub konkretnego podzespołu. W przypadku akcji masowych, najczęściej dotyczy aut z konkretnych lat lub z konkretną końcówką numeru VIN.

W jaki sposób sprawdzić czy na naszym aucie jest akcja serwisowa? Czy warto korzystać z akcji serwisowej?

Odpowiadając w pierwszej kolejności na drugie pytanie: absolutnie warto korzystać z akcji serwisowej, ponieważ możemy uniknąć w przyszłości niezaplanowanej awarii. Jeśli akcja jest poważna i dotyczy układu hamulcowego lub układu kierowniczego, może to bezpośrednio wpływać na nasze bezpieczeństwo. Jak z resztą pokazuje życie, największa akcja serwisowa w historii motoryzacji dotyczyła wadliwego generatora gazu w poduszce powietrznej firmy Takata. Od 2009 roku przez ASO różnych marek przewinęło się w sumie ponad 100 milionów aut. Wnioski więc nasuwają się same.

Jak sprawdzić czy akcja serwisowa dotyczy mojego auta?

Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie informacji w internecie. Wielu czołowych producentów aut, posiada na swoich stronach specjalne aplikacje, które dzięki wpisaniu numeru VIN, pokazują czy kampania serwisowa dotyczy naszego auta i w jakim kontekście.

Poniżej znajdziecie odnośniki do aplikacji najpopularniejszych marek w Polsce. Jeśli jakaś z marek nie jest wymieniona, oznacza to, że dany producent nie przewidział takiego narzędzia dla swoich klientów.

-> BMW 

-> AUDI

-> TOYOTA

-> SKODA

-> PEUGEOT

-> FORD

-> HYUNDAI

-> OPEL

-> SEAT

-> HONDA

-> CITROEN 

-> VOLKSWAGEN

-> NISSAN 

 

PODSUMOWANIE

Akcje serwisowe należy traktować bardzo poważnie, gdyż ma to wpływ na Twój komfort, życie i bezpieczeństwo. Nigdy nie zwlekaj z przeprowadzeniem akcji na inny czas, bo może być za późno. Jeśli sprzedajesz auto z wiedzą o akcji serwisowej, przekaż ją nowemu nabywcy.

Z własnego doświadczenia wiemy, że warto co jakiś czas sprawdzać stronę producenta, ponieważ akcje serwisowe mogą występować po sobie w odcinkach kilku miesięcznych. Jeśli natomiast Twoje auto jest wolne od wad i akcji serwisowych, ciesz się z korzystania ze swojego auta 😊

Sprawdź, czy akcja serwisowa nie dotyczy Twojego auta! Jeśli tak, koniecznie umów się na niezbędny serwis.

 Przeczytaj nasze inne artykuły

29 maja 2024
Dlaczego lakier na zderzaku ma inny kolor?
08 lutego 2024
Akcja serwisowa lub akcja przywoławcza, tak najczęściej...
06 lutego 2024
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad olejem w Twoim aucie?
08 lutego 2024
Logo firmy MLP Serwis Warszawa Mory
Płatności elektroniczne możesz zrealizować przez PayPal. pomoc drogowa Warszawa
W MLP Serwis zapłacisz kartą Master Card np. za pomoc drogowa 24h Warszawa
Można płacić kartą VISA w MLP Serwis Warszawa Mory Bezgotówkowa likwidacja szkód warszawa

MLP SERWIS

UL. POZNAŃSKA 4

05-850 MORY

TEL. 534 045 623

 

MLP SERWIS© 2021

Naprawy powypadkowe bemowo zatrudnia najlepszych blacharzy bemowo i lakierników bemowo