Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Dobrze! Proces zgłaszania szkody komunikacyjnej jest niezwykle prosty, lecz mimo pozornej łatwości, jest wiele kwestii, na które należy zwróci uwagę. Ubezpieczyciel wręcz czeka na Twoje potknięcie. Sprawdź jak powinieneś zrobić to poprawnie! Wróćmy do kolizji drogowej…o to kilka najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć lub zrobić, aby poprawnie zgłosić szkodę.
1. Dokładnie wszystko fotografuj, zarówno swoje auto, auto sprawcy, jak i otoczenie i wszelkie okoliczności. Każde ze zdjęć powinno być w najlepszej możliwej jakości. Zobacz jak poprawnie robić zdjęcia z kolizji drogowej!
2. Jeśli decydujesz się na spisanie oświadczenia: pamiętaj by oświadczenie zawierało wszystkie wymagane kwestie. Jak wygląda poprawne oświadczenie sprawcy?
3. Jeśli decydujesz się na wezwanie Policji, zapisz sobie numer notatki policyjnej i nazwę komendy z której wcześniej wspomniani Policjanci przyjechali.
4. Poproś funkcjonariusz o podanie wszystkich niezbędnych danych sprawcy, w tym danych personalnych oraz numer polisy.
Kia Sportage, która do nas wtedy przyjechała, była bardzo świeżym autem z niewielkim przebiegiem. Atrakcyjna cena na pewno była pewnym wabikiem, który w ogromnym stopniu zdecydował o kupnie właśnie tego
Kiedy zaczynają się problemy z ubezpieczycielem…pytanie jak zgłosić szkodę komunikacyjną?
Dysponujesz już wszystkimi potrzebnymi dokumentami i dowodami. Jak zgłosić szkodę komunikacyjna?
W teorii szkodę komunikacyjną z OC sprawcy można zgłosić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, natomiast może to wpłynąć na czas postępowania likwidacyjnego. Jeśli nie posiadasz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz skorzystać ze strony www.UFG.pl. Dzięki tej stronie w łatwy sposób ustalisz towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. Ten prosty ruch pozwoli Ci zaoszczędzić czasu i nieprzyjemności.
Jeśli w domu masz jeszcze inny samochód…musisz uważać. Każdemu poszkodowanemu w kolizji z OC sprawcy przysługuje auto zastępcze na cały czas likwidacji szkody to znaczy od dnia kolizji do dnia naprawy pojazdu lub odbioru odszkodowania. Niezależnie od tego ile masz samochodów w gospodarstwie domowym i jaka pełnia funkcje. Prawo ubezpieczeniowe stanowi jednomyślnie, każdemu poszkodowanemu przysługuje pojazd zastępczy na cały czas likwidacji szkody. Wszelkie działania towarzystwa ubezpieczeniowego zmierzające do odmowy pojazdu zastępczego są niezgodne z Polskim prawem, natomiast stanowisko to jest powielane przez wiele TU na bazie pewnych niekorzystnych wyroków z lat 90.
TU ma 7 dni na podjęcie działań likwidacyjnych…
Towarzystwo ubezpieczeniowe musi działać według pewnego szablonu, który zawarty jest bezpośrednio w kodeksie cywilnym. Mowa w nim między innymi o tym, że:
1. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy ma 7 dni na podjęcie działań zmierzających do zrealizowania roszczeń z tytułu szkody komunikacyjnej.
2. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy powinno zamknąć sprawę w przeciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody jeśli nie ma przesłanek do wydłużenia tego terminu.
3. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy nie ma prawa „zrzucać” odpowiedzialności zebrania wszystkich wymaganych dokumentów przez poszkodowanego w tym np. Notatki policyjnej lub informacji dot. ustalenia okoliczności kolizji - jeśli samodzielnie są w stanie takie informacje pozyskać.
4. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy niezwłocznie po ustaleniu odpowiedzialności powinno poinformować poszkodowanego o stanie rzeczy.
Nie ulega wątpliwości ze towarzystwa ubezpieczeniowe celowo i regularnie zaniżają odszkodowania, jednak walka zwykłego człowieka z dużymi korporacjami jest z góry skazana na porażkę. Jak bronić się przed takimi praktykami?
Jak wyjść obroną ręka ze szkody komunikacyjnej? Towarzystwo ubezpieczeniowe z góry zakłada, ze poszkodowany stosuje nieuczciwe praktyki i będzie próbował nadużyć roli towarzystwa ubezpieczeniowego, jednocześnie biorąc pieniądze i nie likwidując szkody. Stosując tę metodę, zakłady ubezpieczeń przewidziały na tą okoliczność wycenę kosztorysowa, która jest najmniej korzystnym wariantem odszkodowawczym jednak nie wymaga udokumentowywania poczynionych napraw. Jest to o tyle nieuczciwe, że ubezpieczyciel sprawcy zgodnie z kodeksem cywilnym nawet nie ma prawa żądać od poszkodowanego dokumentów świadczących o likwidacji szkody. Reasumując, jeśli podczas zgłoszenia szkody komunikacyjnej wybierzemy wersje kosztorysowa odszkodowania…to na 99% zabraknie nam środków na solidna naprawę w zakładzie naprawczym. Co zatem zrobić aby moc cieszyć się pełnym odszkodowaniem w związku z uszkodzonym pojazdem? Specjaliści ds. likwidacji szkód rekomenduje wybranie bezgotówkowej likwidacji szkody, ponieważ tylko takie rozwiązanie daje 100% pewność ze naprawimy auto zgodnie ze sztuka i przywrócimy jego blask sprzed szkody.
Na co jeszcze należy uważać?
Możesz holować auto gdzie chcesz…a wynajem pojazdu zastępczego nie musi być najtańszy.
Towarzystwo ubezpieczeniowe zdecydowanie zbyt często kwestionuje odległość oraz koszt holowania czy wynajmu pojazdu zastępczego...
Wróćmy jeszcze na chwilę do kolizji, o której wspomnieliśmy na samym początku naszego artykułu. Aktualnie znajdujesz się 500 km od domu, jest godzina 22:30. Jesteś na urlopie wypoczynkowym z rodziną. Kolizja drogowa w jakiś sposób popsuła Ci urlopowe plany, no ale nic...trzeba z tym jakoś żyć. Jesteśmy po kolizji. Mamy 500 km do domu i brak sprawnego auta, do końca urlopu 3 lub 4 dni. Znajdujesz firmę w swoim rodzinnym mieście, która zorganizuje Ci samochód zastępczy i udzieli pomocy drogowej do swojego rodzinnego miasta, czyli 500 km. Po wykonanej usłudze ubezpieczyciel sprawcy kwestionuje odległość holowanie, ponieważ uważa, że nieopodal miejsca kolizji znajduje się warsztat partnerski, który z powodzeniem naprawiłby pojazd poszkodowanego. Poszkodowany nie musi się zgadzać z taką narracją, bowiem może naprawiać samochód tam gdzie on sobie tego życzy (uzasadnienie logiczne to miasto zamieszkania). Identyczna sytuacja ma miejsce z wynajmem pojazdu zastępczego, w związku z tym, że jest późno a pojazd potrzebny jest na już nie mamy czasu ani możliwości szukania najtańszego rozwiązania, więc wybieramy najprostsze rozwiązanie. Taki wybór, czyli droższy niż ten proponowany przez ubezpieczyciela jest regularnie kwestionowany, a odszkodowanie z tytułu auta zastępczego wypłacane tylko w części. NIE ZGADZAJMY SIĘ Z TAKIM STANOWISKIEM. WALCZMY DO KOŃCA O SWOJE PRAWA.
Masz pytanie dotyczące zgłaszania szkód komunikacyjnych z OC sprawcy, albo nurtuje Cię jakiś temat? Napisz do nas!