Do końca lat 90 standardem były lakiery akrylowe, które przynajmniej w 50% składały się ze związków lotnych. Pod ten rodzaj lakieru producenci osprzętu lakierniczego konsekwentnie opracowywali technologie aplikacji. W tym kierunku również odbywały się kursy i szkolenia. Aplikacja lakierów akrylowych towarzyszyła produkcji wszystkich aut i motocykli od początku XX wieku. Lakiery te charakteryzowały się duża trwałością, łatwa aplikacja, niskimi wymaganiami technicznymi i niska cena.
Po wielu latach badań, naukowcy doszli do wniosku ze lotne związki akrylowe „trują” środowisko i są zabójcze dla człowieka. Nowe wymagania dla zakładów lakierniczych były wprowadzane stopniowo, nakładając na zakłady naprawcze co raz większe kary i sankcje, a otwarcie zakładu lakierniczego wiązała się z odbiorem sanepidu, po przez wykazanie stosownych preparatów, filtrów i innych regulacji.
Dbanie o środowisko i przyszłość planety to główne zainteresowanie urzędników, którzy wprowadzając nowe regulacje nakładają na zakładach naprawczych odpowiednie wytyczne w kwestii emisji niebezpiecznych dla otoczenia związków lotnych. Kierunek zmian można zaobserwować od początku XXI wieku. Nowe wytyczne wymusiły na serwisach ogromne inwestycje celem unowocześnienia kabin lakierniczych oraz technologii nakładania lakieru. Co zmieniło się przez ostatnie kilkadziesiąt lat?

 Przeczytaj nasze inne artykuły

16 maja 2023
1. Lakierowanie wyłącznie jednego elementu w metaliku lub kilku warstwowej perle jest niewykonalne. Refinish, czyli naprawy lakiernicze poza fabryką, to dziedzina która cały czas się rozwija. Technologia na lokalnych zakładach
13 lipca 2021
Od czego zacząć? Pierwszy etap prac, który bezwzględnie należy wykonać to pełne mycie detailingowe. W prawdzie kilka tygodni temu opisywaliśmy uproszczony proces mycia, jednak tu chodzi o mycie na jeszcze
05 lipca 2022
Zadaniem dobrego zakładu blacharsko-lakierniczego jest przeprowadzenie takiej naprawy, która przywróci stan auta sprzed kolizji, a miejsce naprawy nie będzie widoczne. Co jednak w sytuacji, w której mamy do czynienia z

BLOG

15 marca 2021
Naprawa powypadkowa bemowo MLP Serwis - naprawy powypadkowe
„MLP Serwis - naprawy powypadkowe Warszawa Bemowo” jest współczesnym zakładem naprawczym, w którym poza bardzo dobra jakością naprawy, stosowane są ekologiczne lakiery na bazie wody. Nowa technologia jest wprawdzie bardziej wymagająca w kwestii przygotowania powierzchni lakierowanej i oczywiście droższa, ale samo lakierowanie jest zdecydowanie ekonomiczniejsze czasowo, co z perspektywy lakierowania kilkunastu elementów dziennie daje wymierne korzyści.
Mając na uwadze środowisko i czas pracy zdecydowanie wybieramy lakiery wodne.
W związku z powyższym: czy lakiery akrylowe wciąż możemy spotkać w serwisach naprawczych? Zdecydowanie tak. Ostatnią, topowa warstwą każdej powłoki jest lakier konwencjonalny, który aktualnie jest jedynym rozwiązaniem. Lakiery akrylowe barwione, czyli takie które dają barwę i połysk to również jedyna metoda dla samochodów wiekowych lub zabytkowych. Dawniej właśnie w taki sposób lakierowano poszycia pojazdów.
 
 
Podsumowując: lakiery akrylowe są wypierane przez lakiery wodne, ale wciąż zdarza się, że trzeba skorzystać z lakierów konwencjonalnych z uwagi na potrzebę technologiczną.
 
Pozytywne strony stosowania lakierów wodnych: ekologiczne, szybkie w aplikacji.
Negatywne strony stosowania lakierów wodnych: wysoka cena, brak możliwości zastąpienia lakierem wodnym powłok antykorozyjnych na bazie epoksydu, użycie specjalnych pistoletów, stricte pod lakier wodny.
 
Pozytywne strony stosowania lakierów akrylowych: powszechność w zakupie, łatwość w aplikacji, niska cena, wysoka trwałość, łatwość w przechowywaniu.
Negatywne strony stosowania lakierów akrylowych: szkodliwe dla środowiska, czas aplikacji.
 
MLP Serwis - naprawy powypadkowe Warszawa Bemowo

Współczesne standardy lakierowania 

Logo firmy MLP Serwis Warszawa Mory

JUŻ DZIŚ UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W SERWISIE

Płatności elektroniczne możesz zrealizować przez PayPal. pomoc drogowa Warszawa
W MLP Serwis zapłacisz kartą Master Card np. za pomoc drogowa 24h Warszawa
Można płacić kartą VISA w MLP Serwis Warszawa Mory Bezgotówkowa likwidacja szkód warszawa

MLP SERWIS

UL. POZNAŃSKA 4

05-850 MORY

TEL. 534 045 623

 

MLP SERWIS© 2021

Naprawy powypadkowe bemowo zatrudnia najlepszych blacharzy bemowo i lakierników bemowo