Zanim jednak przejdziemy do meritum, kilka słów wstępu dla osób zupełnie niezwiązanych z tematem. Do powstania "skórki pomarańczy" lub "morki" dochodzi w trakcie aplikacji lakieru bezbarwnego. Jej powstanie może być wynikiem braku umiejętności, użycie słabej jakości narzędzi lub nieprzestrzeganie zaleceń producenta materiałów lakierniczych. I mowa tu o takich skrajnych strukturach, które przypominają bardziej mozaikę lub kaszę. Natomiast jest jeszcze druga strona medalu, a mianowicie klienci. Klienci potrafią skarżyć się na problem zaburzonej struktury lakieru bezbarwnego, najczęściej winą za całe zajście obarczając lakiernika, oczekując "lustra" absolutnego. I co teraz? Przecież klient oczekiwał, że lakiernik polakieruje element karoserii identycznie jak jego całe wypolerowane  auto. 

Dzisiejszy artykuł poświęcimy tzw. "skórce pomarańczy" na karoseriach naszych samochodów. Temat co jakiś czas wraca jak bumerang, więc postanowiliśmy napisać kilka słów w tym temacie. Pewnie nie rozwiążemy wszystkich życiowych problemów, ale może chociaż kilka osób zrozumie problem zaburzonej struktury lakieru bezbarwnego.  Skąd się bierze morka? Czy to celowy zabieg? Jaką pełni funkcję? Czy można ją usunąć? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

 Przeczytaj nasze inne artykuły

16 maja 2023
1. Lakierowanie wyłącznie jednego elementu w metaliku lub kilku warstwowej perle jest niewykonalne. Refinish, czyli naprawy lakiernicze poza fabryką, to dziedzina która cały czas się rozwija. Technologia na lokalnych zakładach
13 lipca 2021
Od czego zacząć? Pierwszy etap prac, który bezwzględnie należy wykonać to pełne mycie detailingowe. W prawdzie kilka tygodni temu opisywaliśmy uproszczony proces mycia, jednak tu chodzi o mycie na jeszcze
05 lipca 2022
Zadaniem dobrego zakładu blacharsko-lakierniczego jest przeprowadzenie takiej naprawy, która przywróci stan auta sprzed kolizji, a miejsce naprawy nie będzie widoczne. Co jednak w sytuacji, w której mamy do czynienia z

BLOG

06 maja 2023
MLP Serwis to profesjonalny zakład blacharsko-lakierniczy, który specjalizuje się w naprawach powypadkowych. W naszych kompetencjach jest również konserwacja podwozia czy polerowanie lakieru.

I tu należy powiedzieć STOP by na chwilę się zatrzymać...właśnie po to by wyjaśnić gdzie jest granica pomiędzy celową morką, a nieudolną kaszą. Zarówno materiały jak i narzędzia lakiernicze skonstruowane są w taki sposób, by do granic możliwości odtworzyć strukturę oryginalnego lakieru na naszym samochodzie. Lakier na nowym aucie nigdy nie jest doskonały i nigdy nie przypomina tafli wody. Zawsze natomiast ta struktura lakieru jest troszkę zaburzona. Ma to swoje uzasadnienie, ale o tym za chwilę. Najgorszą robotę w temacie naprawy pojazdów zrobił detailing. I nie dlatego, że zaczęli pokazywać wady lakiernicze, tylko dlatego, że wmówili użytkownikom, że ten dopolerowany lakier na "lustro" to norma i tak powinno wyglądać każde auto. Jest to totalna bzdura i kompletny brak motoryzacyjnej wiedzy. Nie ma wręcz tygodnia w naszej firmie, by nie spotkać kogoś o lustrzanej obsesji, kto oczekuje, że lakiernik pistoletem będzie gonił Pana o polerki, który dwa tygodnie temu skończył męki nad wozem. Jeśli mamy jeszcze odrobinę cierpliwości to tłumaczymy, a jeśli jej nie mamy to wysyłamy właściciela do Pana od polerki.

To po co ta morka? Czy nie można bez niej żyć? Czy nie można lakieru wylać idealnie?

A wiecie co? Lakier bezbarwny można wylać turbo idealnie. Można go wylać na takim poziomie, by można było się w nim przeglądać nawet. Tylko nikt tego nie robi, bo mija się to z logiką, ale przede wszystkim w życiem. Inteligentny lakiernik musi pamiętać, że jego "dzieło", jego "produkt" będzie musiał zmagać się z trudami życia codziennego, pod tytułem ocierki, parkingówki, mikro ryski itp. Lakier, którego struktura przypomina góry i doliny (czyli właśnie tą fabryczną morkę) pełni kilka funkcji, ale jedną z nich i chyba najważniejszą jest ochrona tego co kryje się pod lakierem, czyli metalu. Lakier, który ma "skórkę pomarańczy" zawsze jest nieco grubszy niż ten wylany na gładko. Jest zatem margines do wykonania korekty lakieru i usunięcie ewentualnych uszkodzeń. Na cienkim i gładkim elemencie karoserii, szansa na uratowanie uszkodzonego lakieru jest zdecydowanie mniejsza. Lakiery o wyglądzie lustra nawet przy minimalnych zarysowaniach sprawiają wrażenie zniszczonego, a czasem to minimalne zarysowanie może być decydujące przy ponownym lakierowaniu danego elementu. 

Drodzy czytelnicy naszych treści :) ...lakiernictwo jest dziedziną motoryzacji, w której logika i rozsądek jest najważniejszy. Samochód poza tym, że powinien dobrze wyglądać, musi też być funkcjonalny i praktyczny. Cóż nam z wyglądu, jeśli auto byłoby niepraktyczne? I na odwrót. Znajdźmy złoty środek i oczekujmy od swoich lakierników przede wszystkim rozsądku. Jeśli ponad wszystko oczekujesz, że Twój lakiernik polakieruje na "turbo lustro" element Twojego auta, to musimy Cię rozczarować. Jeśli jednak trafiłeś do kompletnego amatora, to również powinieneś zmienić zakład. Szukając dobrego lakiernika, szukaj zakładu, który zna się na robocie i umie odtworzyć oryginalną strukturę lakieru i nie oczekuj, że zrobi coś więcej niż powinien. Swoje prywatne fantazję powinniśmy spełniać poza zakładem lakierniczym. 

 

MLP Serwis

Skórka pomarańczy - dlaczego tak się dzieje?

Logo firmy MLP Serwis Warszawa Mory

JUŻ DZIŚ UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W SERWISIE

Płatności elektroniczne możesz zrealizować przez PayPal. pomoc drogowa Warszawa
W MLP Serwis zapłacisz kartą Master Card np. za pomoc drogowa 24h Warszawa
Można płacić kartą VISA w MLP Serwis Warszawa Mory Bezgotówkowa likwidacja szkód warszawa

MLP SERWIS

UL. POZNAŃSKA 4

05-850 MORY

TEL. 534 045 623

 

MLP SERWIS© 2021

Naprawy powypadkowe bemowo zatrudnia najlepszych blacharzy bemowo i lakierników bemowo